گروه کوهنوردی وتر

علم کوه
نویسنده : حسینی نسب . مهندس نیکرو - ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢
 

بنام دوست که هرچه داریم ازاوست

کوهستان آشیان ما است. کوهنوردی یک روش زندگی است. روشی که در آن یک سیب بین همه اعضاء گروه تقسیم می شود.روشی که در آن قوی ترین عضو گروه به پای ضعیف ترین راه می رود. راهی که رقابت ندارد و به رهروانش حقوق نمی دهند و ایشان را نیازی به سوت وکف مشوقان درقله نیست. ناجی بی منت یکدیگرند.گروه می سازنند تا دل جوانان را به سنگ بند کنند تا به ننگ بند نشوند .مزدشان معراج روح است و تشویقشان نوازش باد. قانونشان عشق است و قانون گذارشان معشوق. عشق به طبیعت، عشق به زندگی است و زندگی تجلی عشق است و مرگ آنجاست که عشق نیست.کوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به خداست و عشق به طبیعت، ورزش ما نیست، باور ماست، زندگی ماست. به راستی که کوهنوردی فقط ورزش نیست، کوهنوردی یک روش زندگی است.

 

 

 

علم‏ کوه:

منطقه علم‏ کوه و تخت سلیمان با بیش از 40 قله ‏ی بالای 4000متر یکی از مناطق حائز اهمیت از لحاظ کوه‏نوردی محسوب می‏شود. علم‏ کوه نیز به ارتفاع 4850 متر دومین قله بلند کشورمان، با دیواره مشهور خود در این منطقه واقع شده است. قله علم‏ کوه از جهت شمال به قله شانه‏ کوه، از جنوب به قله خرسان، از شرق به قله‏ های شاخک‏ متصل است. دیواره شمالی آن بزرگترین و بلندترین دیواره کوه‏ های کشور می‏باشد و از کف یخچال علم‏ چال در حدود 700 متر ارتفاع دارد. سه یخچال عظیم، در جهت‏ های مختلف این کوه واقع شده است که عبارتند از: یخچال علم‏چال در شمال، یخچال هفت‏ خان در غرب، یخچال خرسان در جنوب. علم ‏کوه در حدود یک قرن پیش یعنی در سال 1281 خورشیدی برای نخستین بار توسط یک گروه آلمانی به نام برادران((مولر)) شناسایی شد.

گزارش صعود:

سه شنبه مورخه 5/29 /92 در ساعت 9 صبح از شهر ایلام توسط یک دستگاه مینی بوس که با هماهنگی سرپرست و دوستان و همنوردان خوبمان از اداره تربیت بدنی استان تهیه کرده بودندبه سمت کلاردشت حرکت کردیم پس ازرسیدن به کرج شب را در ورودی جاده چالوس ماندیم و صبح روز چهار شنبه به سمت کلاردشت راه افتادیم که پس از عبور از کلاردشت در ساعت 12 ظهر به رودبارک رسیدیم .

ایستاده از راست: رحمتی،رشیدیان، سنجابی، سلیمانی،صندوق آبادی،سلیمانی ، صالحی، جعفری، شیروانی، سهرابی، رحمانی، ناصری، قاسمی، سلیمانی

نشسته: حسینی نسب،انوری،احمدی، میرابی زاده

 

پس از صرف نهار و خواندن نماز هما نروزاز  قرار گاه رودبارک  با 2 دستگاه وانت نیسان در ساعت 14 به سمت خرم دشت حرکت کردیم .

راس ساعت 16 بعدازظهر پس از رسیدن به خرم دشت ،

بلا درنگ به سمت حصار چال حرکت کردیم تمام سعی گروه22 نفره ما رسیدن به حصار چال قبل از تاریکی هوا بود. تمام طول مسیر را از سمت راست رودخانه‌ای که از خود حصارچال جریان داشت حرکت می‌کردیم. پس ار عبور از تنگ گلو(  ارتفاع 3200 متر). بعد از طی نمودن مسافتی به مدت30/ 1 مسیر پاکوب را سپری می‏کنیم.

آقای جمشیدی سرقدم

 

آب ساری در دل کوه چنان با عظمت به سمت پایین در حرکت است که به من می‏آموزد باید محکم ‏تر گام بردارم. نا گفته نماند یک رودخانه کوچک از میان دشت می‌گذرد که در پائین دشت با آب‌های دیگر به هم می‌پیوندند و یک رود سفید و پرهیا هو را خلق می‌کنند.

شیب آنقدر تند نیست که خسته‏مان کند گویا می‏‏داند که راه درازی در پیش داریم، هرچقدر بالاتر می‏رویم چمن زار های تازه تر   و رنگارنگ‏تر می‏شود. چشمه ‏هایی از دل زمین سر به بیرون آورده، سرسبزی و نشاط را به اطرافشان هدیه داده‏اند.

در ساعت 17/30 به دشت زیبای حصار چال می رسیم .همنوردان به دنبال نقطه ای برای بر پایی چادر ها و شب مانی هستند .

از راست : سنجابی ، انوری ، حسینی نسب ، صندوق آبادی

 

پس از بر پایی چادر ها و صرف شام و خواندن نماز برای استراحت آماده میشویم.در تاریک و روشن از پشت قله لشکرک ماه با زیبایی خیره کنندای بیرون می اید و نوید شب به یاد ماندنی و مهتابی را به ما می دهد..

حصارچال... ارتفاع 3750 متر.. اولین بار است که به حصارچال آمده‏ ام. سلامی می‏گوییم به لشکرک، منار، ستاره و ... دشت حصارچال ،دشت نسبتا وسیعی است که به ترتیب با کوه ‏هایی چون لشکرک (۴۲۵۶)، گردونه‏ کوه (4350 متر)، منار (4300متر)، ستاره (۴۲۴۰)، خرسان جنوبی (4640متر)، خرسان میانی (۴۶۲۰)، خرسان شمالی (4650متر) و مرجیکش (۴۵۸۰) آذین شده است. وجود دریاچه‏ های کوچک که یخ‏ های بلورین در آن هر از چندگاهی به رقص می‏آیند، جلوه ‏ی آن را دو چندان کرده.

درحصار چال ، به دور از هرگونه هیاهو و هرگونه ناپاکی. نهایت بی‏ آلایشی را با تمام وجودت تجربه می کنی.. . شب با روشنایی روز خداحافظی کرده و او را به دست خورشید سپرد تا فردایی را بِه از  امروز به ما ارزانی دارد. کم ‏کم به چادرمان می‏رویم تا با آرامش حصارچال، هیبت کوه‏ها و نسیم دلنوازی که هراز چند گاهی صورتک‏ هایمان را نوازش می‏کند به خواب رویم. سکوت عجیبی حکم‏ فرماست. آسمان سفره دلش را باز کرده، و چقدر زیباست!!! ستاره‏ های سربی، همه و همه در کنار هم. گویا آنها هم جشنی برپا دارند. با هر چشمکی که می‏زنند پیامی پر از صلح و آرامش منتقل می‏کنند. پلک‏ هایم قدم بر روی هم  می‏نهند  و آوای خواب را  در سرم نجوا می‏کنند، به دلیل کمبود اکسیژن در این ارتفاع خواب کمی برایم ناز می‏کند به هر طریقی شب را سپری می‏کنیم. راس ساعت 4/30 صبح برای نماز وصرف مقداری صبحانه جزئی همنوردان را آماده حرکت نمودیم .

کمی  آذوقه برای سفر آماده کرده‏ ایم. اینک ساعت 6 صبح شده است و همه آماده‏ ی حرکت هستیم. حصارچال را به مقصد علم‏کوه ترک می‏گوییم. حس عجیبی  دارم قادر به بیان این حس و حال نیستم. ما آرام و پیوسته، پشت سر هم حرکت می‏کنیم .فقط سکوت هست و سکوت. از روی سنگ‏ها گام بر می‏داریم .قله‏ های منار و ستاره هم با صدای قدم ‏های آهسته‏ ی ما از خواب رویایی بیدار و نظاره‏ گرمان شده‏ اند. شمارشی از اعضا گروه به عمل می‏آید. 1 2 3 .. و در نهایت به شماره 22 ختم شده. صبح نسبتا سردی را در پیش رو داشتیم اما اینک با گذراندن 1 ساعته‏ ی مسیر حس همدلی و همراهی غبار سرما را از تن هایمان کنار زده و پیراهن گرما و محبت را ستر وجودمان کرده است.

ایستاده: رحمتی،صالحی،سلیمانی،قاسمی،رحمانی،امامی،جعفری،میرابی زاده

نشسته: شیروانی، رشیدیان، سهرابی،صندوق آبادی،جمشیدیان ،سلیمانی ،سلیمانی ،انوری ،ناصری، حسینی نسب، احمدی، علیرضا

 

 قله‏ ی مرجیکش را پیش رو داریم، قصد بر این است که برای صعود قله‏ ی علم‏ کوه از زیر یال مرجیکش عبور کنیم. کم کم شیب تندتر می‏شود.

 

 

بر روی دامنه مرجیکش مسیری زیگزاگ را بالا می ‏رویم . ساختار مرجیکش از تخته ‌سنگ ‌های سیاه نسبتاً بزرگی تشکیل شده که کاملاً سست هستند و این ساختار با شیب زیاد، ترکیب سختی برای صعود خلق کرده است.

 

بعد از مرجیکش کمی شیب صعود بیشتر شد ... و پس از گذر از چند مسیر سنگی کوچک و دنباله یخچال های یخزده مسیر بعد از گذراندن شیب تند کمی مسیر اریب می‏شود و ما چند ثانیه‏ ای‏ نفسی تازه می‏کنیم. بر روی سنگی ایستاده‏ ام. از این منظر منار، ستاره و خرسان را مشاهده می‏کنم. این ‏ها هم با ما همسفر شده‏ اند. چند قطعه عکس میگیریم و مقداری آب و تنقلاتی که همراه هست استفاده نمودیم .چقدر با صلابت‏ اند. با استقامتشان به من درس ایستادگی می‏دهند، کمی خسته شده‏ ایم اما نگاهشان مارا صدا می‏زنند که باز نمان و حرکت کن.

 

پس از مقداری استراحت در دامنه پایین دست کوههای خرسان یک مسیر با شیب بسیار پیش رو داشتیم و احتمال ریزش سنگ و خطرات اینچنینی داشت عبور کردیم و پس از مقداری استراحت به یک مسیر اریب  که در دامنه مرجیکش بود پشت سر نهادیم به دو راهی رسیدیم،

 

راه سمت چپ به شن‏ اسکی زیر قله علم‏ کوه ختم می‏شد و راه سمت  راست به یالی میرسید که از قله مرجیکش به سمت علم‏ کوه ادامه دارد. ما مسیر سمت راست انتخاب می کنیم. 

 

اینک روبه ‏روی خرسان ایستاده‏ ام و در امتداد دامنه خرسان یخچالی را می‏ بینم که تا دامنه ستاره کشیده شده. سلامی را همراه با گرمی و صفا برایشان فرستادیم. در اینجا نه گلی می‏بینم و نه بلبلی.

اینجا فقط ارتفاع است و ارتفاع، قدرت، ایستادگی، مقاومت و من سعی می‏کنم همه‏ ی این‏ ها را در خود بیابم.. سرم را بالا می‏گیرم، نفس در سینه حبس شده،  تا قله راهی نمانده است تعدادی از همنوردان  را می ‏بینم که از استانهای دیگر زودتر از ما به قله رسیده‏ اند. 

سلام به علم‏ کوهسلام به تو، سلام به هیبت و صلابتت. ساعت 11 است، اکنون بر بالای دومین قله مرتفع ایران ایستاده‏ ام، با غرور و سربلندی. همه اعضای گروه به قله رسیده‏ایم. شادی و غرور در چهره یکایک دوستان هویدا ست و مسرور از این صعود گردهم آمده، عکس بگیریم تا یادگاری بماند از بهترین لحظه‏ های باهم بودن با بهترین‏ ها. روبه قبله سر بر سنگهای سیاه رنگ علم کوه میگذارم و سجده شکر را بجا می آورم و بخاطر این سلامتی از خداوند بخشنده سپاسگزاری میکنم و برای سلامتی همه دعا میکنم .اینک وقت وداع رسیده. خورشید بدرقه‏‏ ی راه مان شده. یکایک اعضا به علم‏ کوه بدرود گفتند و در ساعت 11.30 راه حصارچال را در پیش گرفتند. همه مسرور از این صعود در کنار هم گام می‏ نهند و بعد از طی مسافتی دو ساعته به چادرمان می‏رسیم همه گرداگرد هم سفره‏های حقیرمان را با دل‏ های گرم و صمیمی پهن می‏کنیم و نهارمان را در کنار  برف چاله های زیبای منطقه و در حضور آبی آسمان نیلی صرف می‏نماییم. بوی رفتن می‏آید. وسایل‏مان را جمع می‏کنیم ، هوا مه آلود و بارانی میشود و باز با گرفتن چند عکس دست جمعی راس ساعت 16 بعدازظهر آماده‏ ی حرکت به سمت تنگ‏ گلو می‏شویم.

 

 

خداحافظ علم‏کوه، خداحافظ منار، ستاره و ...

حصارچال را ترک می‏گوییم. به تنگ‏گلو می‏رسیم. عقربه‏های ساعت 17 را نشان می‏دهند. از تنگ گلوی زیبا عبور کرده و در ساعت 17 به خرم دشت می رسیم سوار ماشین ها شده ‏ به سمت رود بارک حرکت راس ساعت 19 به قرار گاه رسیده مقداری استراحت کوتاه با  وسیله نقلیه مان به سمت ایلام حرکت و برنامه ای دیگر با موفقیت به پایان می رسد .در اینجا یک بار دیگر از دوستان و همنوردان خوبمان از انجمن کوهنوردی ایلام کمال تشکر دارم (لازم به ذکر است بعضی از مطالب و اسامی کوه ها از سایت ها دوستان گرفته ام)

 

 

آشنایی یا چادر و چادر زدن

 

 


آشنایی یا چادر و چادر زدن

1- انواع چادر از نظر نوع استفاده :                                          

چادر های کمپینگ:

 بیشترین تنوع را در میان چادر ها دارند . بسته به تعداد نفرات استفاده کننده از چادر ، نوع برنامه و ابعاد ، اشکال مختلفی را شامل می شوند .

 چادرهای کوهنوردی:

 این گونه چادر ها دارای طراحی و اجزاء سازنده کاملا تخصصی می باشند، متناسب ارتفاع ، نحوه بکارگیری و دیگر ضرورتهای تیم های کوهنورد طراحی می شوند

 چادرهای دیواره نوردی:

 از جمله چادر های بسیار مدرن و تکنیکی هستند که در مسیر های بلند بر روی دیواره ها، بسیار ضروری می باشند

 چادر های اضطراری بقا:

 این چادر ها در واقع پوشش بسیار کم حجمی هستند که به راحتی درون کیف بقا جای می گیرند و همچنین بدون اسکلت می باشند و فقط در شرایط اضطراری جهت محفوظ بودن از باد و باران استفاده می شوند. این چادر ها یک نفره هستند. (نحوه استفاده و انواع آن را در مقاله ای مجزا ارائه خواهیم کرد)

 

2 - انواع چادر از نظر شکل ظاهری :

 بطور کلی چادرها را بر اساس وضعیت تیرک ها (دیرک) به دو دسته تک تیرک و چند تیرک تقسیم می نمایند. از نظر فرم وشکل ، چادرها در انواع مختلفی طراحی می شوند مانند : چادرهای اردوگاهی ،خیمه ای ، تونلی ، گنبدی ، چند وجهی و غیره. همچنین چادرها می توانند از لایه های مختلف روکش  به منظور مقابله با باد ، بارش و حفظ گرمای درونی برخوردار باشند

 

همه چادر ها بطور کلی دارای دو بخش اصلی می باشند :

 1. اسکلت نگهدارنده : که از جنس فلز ، چوب ، فایبرگلاس و یا کانالهای بادی می باشد . اسکلت چادر وظیفه نگهداشتن روکش را بعهده دارد و در واقع شکل دهنده چادر می باشد

 2. روکش چادر :   که از انواع پارچه ها دوخته می شود و مانند سقف و دیواره های جانبی یک بنا، فضائی بسته و محدود را بوجود آورده و از محیط باز اطراف مجزا می سازد

 

چادرهای کوهنوردی دارای ویژگیهای زیر می باشند :

 1. سبک ، کم حجم و قابل حمل

 2. سریع الاستفاده

 3. مقاوم در برابر باد

 4. عایق در مقابل رطوبت ( در قسمت کف )

 5. دارای سیستم تهویه هوا

 

 ویژگیهای محلی دربرقراری کمپ ( چادر زدن ):

 یک چادر زمانی قابل استفاده است که دو اصل انتخاب محل مناسب و برپائی صحیح آن کاملا رعایت شود . در غیر این صورت از میزان کارآئی و راحتی و آرامش در چادر کاسته می شود . وبژگیهای محلی که می توان در آن چادر را برقرار کرد بسیار متعدد است و اگر زنده باشم انشا الله در این خصوص هم مطالبی را ارائه خواهم داد.

روش صحیح برپائی چادر :

 چادرهای جدید اکثرا دارای کف یک تکه می باشند که در اطراف آن حلقه ها یا بندهایی برای محکم کردن کفه به زمین ( بند مهار چادر ) تعبیه شده است .

 

برای نصب :

 ابتدا کفه چادر را قبل از زدن تیرکها باید به زمین محکم کرد به گونه ای که کف چادر هیچ گونه چروکی نداشته باشد و در حالت صاف و کشیده قرار گیرد . سپس تیرکها را در جای مخصوص خود قرار داده و بند های مهار آن را با میخ های مخصوص چادر به زمین متصل نمود. بدنه و سقف چادر بعد از برپائی صحیح باید کاملا کشیده و صاف باشد زیرا در غیر این صورت علاوه بر کم شدن حجم داخلی آن ، در مواقع بارندگی آب در بین چروکها جمع شده و به داخل نفوذ می کند و باد نیز با بدنه چادر در گودیها تماس بیشتری پیدا کرده و در نتیجه موجب کنده شده آن می شود .

 در موقع نصب چادر جهت وزش باد را در نظر بگیرید ، درب چادر هیچ گاه نباید در مقابل باد قرار گیرد چرا که موجب می شود باد ، برف و باران و خاک را به داخل چادر ریخته و آنرا خیس و کثیف نماید .

از دیگر عوامل موثر در مقاومت چادر در برابر باد و توفان ، صحیح زدن میخ های نگهدارنده  است . میخها باید با زاویه های خلاف راستای کشش بند ها در زمین جای داده شود به گونه ای که بیشترین فشار را تحمل نماید پس از نصب و برقراری چادر ، قرار دادن وسایل در گوشه های چادر به استحکام و شکل گیری بهتر آن کمک می کند

 

تذکر:

 1. از روشن کردن هرگونه وسیله گرمایی و روشنائی که دارای شعله می باشد در چادر ، خود داری کنید . پوشش چادر قابل اشتعال بوده و ایجاد شعله در چادر می تواند خطر آفرین باشد . بهتر است طبخ غذا در خارج و دور از چادر انجام گیرد و برای روشنائی از چراغهای باطری دار استفاده شود برای گرم شدن در چادر از پوشاک گرم و کیسه خواب و یا کیسه آب گرم استفاده کنید

 2. برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و گزنده و نفوذ سرما باد و باران ، درب چادر فقط در زمان ورود و خروج باید باز شود و بلافاصله بسته شود.

 3. ظزفیت هر چادر مشخص است ، چادرها می توانند از یک نفره تا چند نفره طراحی شده باشند . استفاده بیش از ظرفیت موجب وارد آمدن خسارت به چادر می شود

 

نکاتی در باره حفظ و نگهداری چادر :

 1. از آنجا که چادر از پارچه ساخته شده است ، در تماس با اجسام تیز و برنده به سرعت پاره می شود به همین جهت باید در بسته بندی آن دقت شود تا میخ های چادر و تیرکها در کیسه ای محکم و به طور جداگانه در کنار چادر جای گیرد و از قرار دادن آنها در لابه لای چادر به صورت بدون حفاظ خودداری کنید . چادر را در روی باربند اتومبیل و زیر بارهای سنگین و تحت فشار قرار ندهید

 2. هیچگاه چادر را بصورت خیس جمع نکنید و اگر مجبور به این کار شدید در اولین فرصت آن را از کیسه مخصوص چادر خارج کرده و در هوای آزاد خشک نمائید

 3. برای بیشتر شدن دوام کف چادر بهتر است قبل از نصب آن در زیر چادر پارچه و یا زیر انداز قرار دهید تا از برخورد مستقیم آن با سطح زمین جلو گیری شود

4. بند های چادر را در حد لازم کشیده و سفت نمائید چرا که فشار بیش از حد موجب پاره شدن بند و یا بدنه چادر می شود

 5. برای باز و بسته نمودن زیپ های چادر از دو دست استفاده کنید و بصورت صاف و بدون زاویه آنها را باز و بسته نمائید

 6. تیرکها و میخها را همیشه در کیسه مخصوص آنها حمل کنید و از پخش کردن آنها در موقع نصب و یا جمع آوری چادر خود داری نمائید تا در زیر پا کج و شکسته نشوند و ضمنا از گم شدن آنها جلوگیری شود

 7. همواره بعد از جمع آوری میخها و تیرکها آنها رابشمارید و از کامل بودن آنها در قبل و بعد از برنامه مطمئن شوید

 8. از قرار دادن چادر در کنار مواد نفتی و شیمیائی و شستن آن با این مواد جدا خود داری نمائید

 9. هرگونه پارگی حتی کوچک و آسیب جزئی را قبل از زیادتر شدن آن و قبل از اجرای یک برنامه کنترل و ترمیم نمائید

 

نکاتی در رابطه با خرید چادرهای مسافرتی:

 در صورتی که در نظر دارید یک چادر برای کمپ ها و مسافرت های خانودگی تهیه فرمایید، همانطور که قبلا هم اشاره شد اینگونه چادر ها تنوع بسیار زیادی از نظر قیمت ، نوع جنس ، مارک و طراحی شکل ظاهری دارا می باشند ، اما باید به چند نکته در حین خرید توجه فرمایید.

 

1- از نظر حجم توجه داشته باشید که قرار است این چادر برای چند نفر استفاده گردد و معمولا سعی کنید حداقل به اندازه یک نفر چادر را بزرگتر تهیه فرمایید زیرا چادری که اصطلاحا چهار نفره است فقط به اندازه ای فضا دارد که چهار نفر مماس به هم بتوانند بخوابند و چنین فضایی معمولا برای یک مسافرت خانوادگی که وسائل زیادی هم به همراه دارند و همچنین میل دارند که راحت تر استراحت کنند، فضای مطلوبی نیست.

 

2- سعی کنید مدلی را تهیه کنید که دارای ارتفاع بیشتری باشد زیرا اکثر چادر ها به علت ارتفاع کمی که دارند باعث سختی رفت و آمد و کارهای همچون تعویض لباس و غیره می باشند و در یک مسافرت خانوادگی این نکته هم باعث آزار افراد می گردد

 

3- ترجیحا از چادر های دو پوش که دارای یک لایه اضافی برای جلوگیری از نفوذ باران می باشند استفاده نمایید زیرا هرقدر هم که پارچه چادری ضد آب باشد باز هم در هنگام بارش باران در صورتی که تماسی از داخل با پارچه چادر ایجاد شود باعث نفوذ آب به داخل می شود ، ولیکن در چادر های دو  پوش به علت ایجاد فضایی بین لایه درونی و لایه بیرونی ، این مشکل برطرف می گردد.

 

4- در صورتی که یکی از مارک های معروف چادر های مسافرتی را تهیه نمی کنید ، حتما تمامی درزها و دوخت ها را از نظر عدم وجود اشکال در دوخت کنترل نمایید و همچنین تمامی زیپ ها و چسب های چادر را تست کنید.

 در رابطه با خرید انواع چادر های دیگر نظیر کوهنوردی و غیره ، در مقاله ای دیگر بطور کامل صحبت خواهیم کرد.