سهیل - دالاخانی

با نام خداوند قادر و متعال

 صعود به قله سهیل از جمله کوه های دالاخانی

کوه دالاخانی (آشیانه عقاب ها)

موقعیت جغرافیایی سنقر: شهرستان سنقر در 85 کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد. این شهرستان از شمال با استان کردستان، از شرق با استان همدان و از غرب و جنوب با شهر کرمانشاه همسایه است. دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و این به واسطه وجود کوههای سر به فلک کشیده ای همچون ارتفاعات دالاخانی در جنوب شرقی، کوههای بدر، پریشان و کوه مادیان( مادها) در شمال و کوههای پنجه علی و سایه علی در شمال غربی و کوههای هزارخانی در شمال شرقی و کوه میجه در جنوب است. 
رشته کوه دالاخانی : این رشته کوه از 3 قله مهم تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از: 1- قله سهیل با ارتفاع 3350 متر  
2- قله کل فرج با ارتفاع 3150 متر   3-  قله قیط قلعه با ارتفاع 3280 متر 
موقعیت رشته کوه دالاخانی: رشته کوه دالاخانی از شرق شهرستان سنقر مانند دیواری عظیم کشیده شده است. این رشته کوه از شرق با کوه امروله با ارتفاع 3150 متر و کوه نخودچال، از جنوب با قله قیط قلعه، از شمال با کوه کمرزرد(اوجی ایتی) همجوار است. پوشش گیاهی بسیار غنی و سرسبز دارد ودارای چشمه های بسیاری است از جمله می توان به چشمه سهیل در ارتفاع 3000 متری، چشمه پونه در ارتفاع 2700 متری اشاره کرد. 
مسیرهای مهم صعود
1-مسیر قوری چای: این مسیر تقریبا در 7-6 کیلومتری سنقر به طرف استان کرمانشاه قرار دارد. قوری چای نام روستایی است که در دامنه کوه دالاخانی قرار گرفته است. این مسیر از دره ای به نام دره مصطفی شروع می شود و به دروازه اصلی کوه ختم شده که از طریق دره دیگری موسوم به دره برزلین ( نام گیاه دارویی به همین نام است) رسیده و از آنجا به وضوح می توان پناهگاه را مشاهده نمود. این مسیر مناسب برای صعودهای تابستانی می باشد و در فصل زمستان به خاطر وجود برف فراوان نیاز به برفکوبی سنگین دارد. 
2-مسیر حسن آباد: این مسیر در امتداد مسیر روستای قوری چای قرار دارد و مانند قوری چای در دامنه شمالی دالاخانی واقع شده و دو راه برای صعود دارد. راه اول با کمی پیاده روی و تراورس به راست به مسیر قوری چای ختم شده و راه دوم کاملا فنی است که در انتها با کمی پیاده روی به سمت راست به پناهگاه ختم می شود. در طول مسیر آبی وجود ندارد لذا کوهنوردان باید از روستا آب بردارند. این مسیر به علت دست به سنگ بودن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این مسیر قره نو( یال سیاه) می باشد. 
3- مسیر در روستای تینمو قرار گرفته است. این روستا در 15 کیلومتری سنقر به طرف کرمانشاه، در کنار راهداری خانه هدهدی (مسیر سمت راست راهداری) قرار گرفته که با جاده ای مشخص به دامنه کوه منتهی می شود. این مسیر مناسب برای صعودهای تابستانی و زمستانی است که در میانه راه چشمه ای فصلی و در انتهای آن چشمه پونه قرار دارد. در طول مسیر می توان قله قیط قلعه را در سمت راست ملاحظه کرد. 
4-مسیر گون: این مسیر درست در سمت چپ راهداری خانه هدهدی قرار گرفته و به روستای گون ختم می شود. مسیری است که از میان دره ای گذشته و به زیر پناهگاه دالاخانی می رسد. مسیرش طولانی و در صعودهای بهاری از جاذبه های فراوانی برخوردار بوده که بیشتر کوهنوردان از آن استفاده می کنند. در طی این مسیر می توان  دروازه را مشاهده کرد که به زیر پناهگاه ختم می شود. 
موقعیت پناهگاه: پناهگاه در جنوب غربی قله دالاخانی قرار گرفته دارای سه اتاق و یک راهرو می باشد که مساحت دو اتاق آن 12 متر و یک اتاق  7 متر می باشد. پناهگاه حدود 100متری چشمه سهیل واقع شده و با قله حدود 20 دقیقه فاصله دارد.


 

/ 0 نظر / 231 بازدید